poniedziałek, 29 marca 2010

Bohaterowie Sigrun

Sigrun – narratorka. Córka Apalvaldra, jedynaczka. Wychodzi za Regina mając 17 lat, rodzi dwójkę dzieci: Bjorna i Gudrunn. Całe życie wierna mężowi, mądra i zaradna gospodyni.

Regin
– syn Thobjorna, jarl Namsen, mąż Sigrun (o piętnaście lat od niej starszy). Doskonały wojownik, wierny mąż, odpowiedzialny ojciec.

Bjorn – jego imię oznacza „Niedźwiedź”, syn Sigrun i Regina. Według przepowiedni Urd zostanie jarlem i będzie miał naturę niedźwiedzia. Ojciec widzi w nim przyszłego króla Norwegii.

Gudrunn – córka Sigrun i Regina, młodsza o trzy lata od swojego brata. Ma predyspozycje do pojęcia nauki o ziołach, miewa wizje.

Apalvaldr – ojciec Sigrun, jarl Roveste, doskonały wojownik, przewodniczy thingowi. Bardzo kocha córkę, dlatego starannie wybrał jej męża. Miał jedną żonę i jedną brankę – Fokę. Umarł w bitwie z Ottonem.

Matka Sigrun – mądra, małomówna kobieta, dobra gospodyni, zazdrosna o brankę męża. Całe życie obwinia się, że nie urodziła mężowi syna. Umiera po swoim mężu jako zniedołężniała kobieta (jej widok na łożu śmierci przekonuje Gudrunn by zostać Walkirią).

Foka – branka Apalvaldra, jest młoda, zostaje przyjaciółką Sigrun. Umiera rodząc dziecko Apavaldrowi (dziecko także umiera w czasie porodu).

Bodvar – przyjaciel Regina, dobry wojownik, jednak od kiedy Sigrun zamieszkała w Namsen, nie wyjeżdża walczyć, tylko zostaje pomagając rządzić gospodarstwem. Jego pierwsza żona Gunhild umiera. Po jakimś czasie wyzwala niewolnicę Mislave i bierze ją za żonę. Skrycie kocha się w Sigrun. Jego zachowanie jest nienaganne i honorowe.

Mislava
– Słowianka przywieziona z wyprawy, niewolnica Bodvara. Urodziła mu bliźnięta, co przyjęto za znak, że może zostać jego żoną. Potem urodziła jeszcze jedno dziecko. Nigdy nie zżyła się z Namsen. Podejrzewa Sigrun i Bodvara o romans, mówi o tym Reginowi. Próbuje rzucić urok na Sigrun. Popełnia samobójstwo wieszając się.

Einar – przyjaciel Regina i Sigrun. Jest chrześcijaninem. Jego ojcem był Tjostar – sławny godi. Ma syna Vandila. Miał żonę w Anglii, która zginęła podczas wojny.

Vandil – syn Einara, spokojny chłopiec oddany na wychowanie Sigrun i Reginowi po śmierci swojej matki, miał wtedy trzy lata. Zadaje się głównie z Gudrunn. Jego ojciec czasami przyjeżdża i wtajemnicza go w swoją religię, później na stałe zostaje z nim chrześcijański nauczyciel.

Helgi – sprzymierzeniec Regina. Ginie osieracając sześciu synów.

Halderd – żona Helgiego, matka sześciu synów. Opanowana, surowa, przedkładająca dobro dzieci przed swoim. Synowie (od najstarszego): Halvard, Bersi, Duri, Asgrim, Yngwe, Ragnar. Trzech najmłodszych zostaje oddanych po śmierci ojca pod opiekę Regina i Sugrin, aby nauczyli się być wojownikami i władcami. Halderd odwiedza ich jak często tylko może. Halvard, Bersi i Duri są wystarczająco dorośli, by już walczyć, otrzymują przydomek „osy”, ponieważ atakują równie szybko jak znikają. Bersi i Duri są bliźniakami.

Urd
– znachorka, do której trzykrotnie zwraca się Sigrun w czasie dramatycznych sytuacji (choroby jej dzieci lub przyjaciół). Jest bardzo stara, lubi bogactwo – za jej przepowiednie trzeba wiele płacić. Przepowiedziała Sigrun, że jej syn będzie miał naturę niedźwiedzia i zostanie jarlem. Jej lekarstwa zawsze działały.

Gerra – pomocnica Urd.

Hakon z Lade – jarl, którego Panowie Północy chcą (i udaje im się) mianować na króla. Dobry król w czasie wojny, kiepski w czasie pokoju.

Erling – wysłannik króla, któremu Panowie Północy są winni daninę i którego ostatecznie pokonują. Brat Haralda, syn Gunhild. Potrzebuje pochlebstw, jest bezczelny. Zabity przez Regina.

Asolrf – kuzyn Apalvaldra. Po zamążpójściu Sigrun, dostaje połowę ziem Apalvaldra.

Orm – przyboczny Regina. Doskonały wojownik. Jedyny człowiek, który potrafi sprzeciwić się Reginowi, za co ten go szanuje. Ma żonę Fridgerd.

Rosketill
– przyboczny Regina. Ma żonę Thordis.

Eggnir – doskonały skald, zna Sigrun od dziecka i od zawsze jest w niej zakochany.

Lubow – niewolnica przywieziona Reginowi z Rusi. Piękna i młoda. Regin musi ją przyjąć, żeby nie urazić darczyńcy, jednak nigdy nie zdradza z nią Sigrun. Zostaje spalona razem z Reginem w czasie jego pogrzebu.

Hela – pomocnica i przyjaciółka Sigrun, która zna się na ziołach. Zostaje oddana na zimę do Urd, aby lepiej poznać działanie roślin. Potem odkrywa talent Gudrunn do tworzenia lekarstw i namawia Sigrun, aby móc uczyć jej córkę fachu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz